Уапсен мажот кој упадна во канцеларијата на Пелоси

by fokus 21:08
21:08

Човекот фотографиран како седи на масата на спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси за време на немирите во средата во американскиот Капитол е уапсен и обвинет за три федерални точки, вклучително и кражба на јавен имот, соопштија во петокот федералните власти.

Федералните власти соопштија дека Ричард Барнет од Арканзас бил приведен денеска наутро во Литл Рок.

- Advertisements -

Барнет е обвинет за свесно влегување и останување во ограничени градежни простории без овластување, насилно влегување и нарушено однесување врз основа на Капитол, како и кражба на јавен имот, соопштија официјалните лица.

Aител на Алабама беше обвинет и во врска со бомбата во цевки пронајдена на јужната страна од зградата на Капитол. Во неговото возило биле пронајдени единаесет молотови коктели и оружје во воен стил, соопштија официјалните лица.

„Само затоа што го напуштивте регионот на ДЦ, сепак можете да очекувате тропање на вратата доколку откриеме дека сте биле дел од криминална активност во Капитол“, рече Стивен Д’Антуоно, помошник директор задолжен за полето на ФБИ во Вашингтон.

„ФБИ не штеди на сите ресурси во оваа истрага“, рече тој.

Поврзани новости