Уапсен Косовец осомничен за воени злосторства

by fokus 12:40
12:40

Косовските власти денеска уапсија едно лице осомничено за воени злосторства против цивилното население во војната од 1998-99 година.

– По налог на Специјалното обвинителство на Република Косово, полицијата на Косово уапси едно лице со иницијали Р.Д., осомничен дека извршил кривично дело „Воени злосторства против цивилното население“ во спротивност со членот 142 од Кривичниот закон на поранешна СФР Југославија, „Воени злосторства со тешко прекршување на Женевската конвенција“ од член 144 од Кривичниот закон на Република Косово, се вели во соопштението на Обвинителството.

- Advertisements -
Banner 300x250_

Во текот на денот се очекува Основниот суд во Приштина да донесе одлука во врска со барањето на Обвинителството за притвор за уапсеното лице.

Во војната во Косово во 1998-99 година се убиени околу 13.500 лица, додека за исчезнати и натаму се водат над 1.600 лица. 

Поврзани новости