Уапсен главниот уредник на опозицискиот весник „Џумхуриет

by fokus 11:16
11:16

Турската полиција денеска го уапси главниот уредник на опозицискиот весник „Џумхуриет“, Мурат Сабунџу, а извршен и претрес во домовите на уште неколку шефови и уредници на медиумот, објави Си-Ен-Ен-Турк.

Издадени се и наредби за приведување на вкупно 13 новинари од весникот.

- Advertisements -

Засега не се соопштува причината за апсењето на главниот уредник и за претресите, но тоа се случува во момент кога Турција презема мерки против приврзаниците на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен.

Претходниот главен уредник на „Џумхуриет“, Џан Дјундар беше осуден заедно со својот колега Ердем Ѓул на пет години затвор, откако двајцата беа прогласени за виновни поради откривање на државни тајни. Обвиненијата се однесуваа за објавени текстови минатата година за наводни испораки на оружје од Турција за исламистички бунтовници во Сирија.

Во текот на викендот турските власти затворија 15 медиуми, а со два нови указа отпуштени се околу 10.000 државни службеници и припадници на безбедносните сили.

Поврзани новости