Уапсен главниот опозициски лидер во Русија

by fokus 16:49
16:49

Руската полиција го приведе опзицискиот лидер Алексеј Навални во центарот на Москва, каде се одржуваше протестот против корупција, што го организираше тој. Стотици опозициски демонстранти се собрале околу полициското комбе и пробувале да ја спречат полицијата да го одведе Навални.

Навални е познат по неговата анти корупциска кампања, којашто таргетира неколку функционери од Кремљ. Тој неодамна тврдеше дека рускиот премиер Дмитриј Медведев поседува неколку куќи, јахти и лозја.

Во повеќе градови во Русија денеска се одржаа протести против корупција  на владините претставници, а десетина демонстранти се уапсени, јавија американските медиуми, повикувајќи се на руски сајтови и социјални мрежи.

На твитер им порача на демонстрантите дека е добро и да продолжат со протестите.

Поврзани новости