Уапсен е арачиновец, со остар предмет се обидел да убие двајца скопјани

by Fokus

МВР информира дека вчера полициски службеници од Единицата за насилен криминал при СВР Скопје го лишиле од слобода Ф.А.(33) од Арачиново поради основано сомнение дека на 11.09.2023 околу 02 часот во Скопје, на подрачјето на Аеродром, ги нападнал со остар предмет В.С. (30) и М.Н. (38) од Скопје и им нанел повреди.

Денеска од страна на ЕНК при СВР Скопје до ОЈО Скопје е поднесена кривична пријава по брза постапка против Ф.А. за сторено кривично дело „убиство во обид“, по член 123 в.в. 19 и „насилство“ по член 386 од КЗ, и во текот на денот тој ќе изнесен пред Судија на претходна постапка.

Поврзани новости