Туск и Столтенберг се надеваат дека Македонија нема да ја пропушти оваа шанса

by fokus 20:49
20:49

Во заедничко соопштение шефовите на ЕУ и НАТО, Туск и Столтенберг ги поздравија напорите на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, за постигнување договор за спорот за името.

– Се надеваме дека оваа уникатна прилика да се релансира европската и евоатлантската иднина на поширокиот регион на Западниот Балкан нема да биде пропуштена. Овој договор претставува пример за другите како се консолидира мирот и стабилноста во регионот, стои во соопштението на Туск и Столтенберг.

- Advertisements -

Поврзани новости