Турција го ослободи италијанскиот новинар Габриеле Дел Гранде

by fokus 14:13
14:13

Италијанскиот новинар Габриеле Дел Гранде е ослободен од турските власти две недели по неговото апсење, пренесуваат странските медиуми.

Новинарот веќе патува кон својот дом, напиша на Твитер Анџелина Алфано, италијански министер за надворешни работи.

- Advertisements -

Новинарот Дел Гранде беше уапсен на 9 април во близина на сириската граница во Турција. Новинарот се наоѓаше во земјата во врска со подготовката на книга.

Италијанецот правел интервјуа со сириски бегалци за војната во нивната татковина и за активностите на блискоисточната радикална група „Исламска држава“. По апсењето 34-годишниот новинар започнал штрајк со глад во знак на протест против активностите на турските власти.

Поврзани новости