Турскиот министер за внатрешни работи поднесе оставка

by fokus 12:07
12:07

Турскиот министер за внатрешни работи, Ефкан Ала, поднесе оставка од својата функција.

Како причина за остaвката се наведуваат серијата бомбашки напади во земјата, за кои се обвинети курдски бунтовници и екстремисти од ИД.

Премиерот Бинали Јилдимирим изјави дека функцијата министер за внатрешни работи ја презема досегашниот министер за труд, Сулејман Сојлу.

 

Поврзани новости