Тунтев ќе ја замени пратеничката функција со директорска фотелја во АЦВМ?

by fokus 16:05
16:05

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, ќе го напушти Собранието. Спорeд неофицијални извори Тунтев има намера да ја замени пратеничката функција со фотелја во Агенцијата за цивилна и воздушна пловидба.

Тунтев не одговори на телефонските повици за да ја потврди или демантира оваа информација, но сигурно е дека тој веќе ги поднел документите и аплицирал за директор на Агенцијата. Платите во АЦВМ, инаку, се движат над 2.000 евра.

- Advertisements -

Нема одлука кој ќе го замени Тунтев на координативното место во Собрание, но возможно е привремено оваа функција да ја извршуваат заменик координаторите Јован Митрески и Соња Мираковска.

 

Поврзани новости