Црн рекорд на починати од Ковид-19 во Албанија

by Fokus 13:20
13:20

Во Албанија минатата недела беше регистрирано највисокото ниво на морталитет како последица од Ковид-19.

Официјалните податоци покажуваат дека во последните седум дена (16 февруари – 22 февруари) животот го загубиле 114 лица, а притоа е регистрана и најмладата жртва во земјата, на 18-годишник. Претходно, најголем број смртни случаи беше забележан во првата недела од декември, кога имаше 112 жртви.

- Advertisements -

Дневниот просек на смртни случаи во последната недела е 16 лица. Минатиот петок беше денот со најголема загуба на животи или 19, додека неделата беше ден со најмалку, односно13 жртви.

Поврзани новости