Циле по седми пат избран за претседател на МОК, Камчев негов заменик

by fokus 23:15
23:15

Васил Тупурковски повторно е избран за претседател на Македонскиот олимписки комитет. Негови заменици или потпретседатели, ќе бидат бизнисменот Јордан Камчев и поранешниот кошаркар Благоја Георгиевски – Буштур, кој сам си ги избра.

Тупурковски добива четиригодишен претседателски мандат по седми пат. Неговиот противкандидат, кајакарот Атанас Николовски, не обезбеди доволно гласови за да го симне од претседателската фотелја.

- Advertisements -

Циле беше избран со акламативна поддршка од страна на делегатите, со само еден глас воздржан.

Поврзани новости