Целосно изгаснат пожарот во Нотр Дам

by fokus 10:36
10:36

Големиот пожар што делумно ја уништи катедралата Нотр Дам во Париз, е целосно изгаснат, соопшти утрово портпаролот на париската противпожарната бригада.

Во меѓу време, градоначалничката на Париз, Ана Хидалго најави дека ќе организира донаторска конференција за реконструкција на париската катедрала.

- Advertisements -

Неколку донатори веќе најавија дека ќе донираат пари за обнова на Нотр Дам. Така, регионот Иле де Франс, во кој се наоѓа и градот Париз, соопшти дека ќе додели 10 милиони евра, групата ЛВМХ на луксузни стоки на францускиот милијардер Бернар Арно ќе донира 200 милиони евра, а сопственикот на „Керинг“, Франсоа Анри Пино соопшти дека ќе донира 100 милиони евра за Нотр Дам.

Поврзани новости