Царовска ги виде условите во погоните за текстил во Ранковце

by fokus 21:00
21:00

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска денеска беше во работна посета на општина Ранковце, при што покрај средбата со градоначалникот на општината, Ивица Тошевски посети и два производствени погони за текстил, едни од главните работодавачи во реонот на Ранковце.

– Посетата ја искористив со цел да видам какви се условите, како се имплементира минималната плата и уште повеќе да ги мотивирам компаниите да ги искористат придобивките од новиот Закон за раст на платите и поддршка на растот на платите. Со овој Закон до триесет проценти од порастот на платата минатата година, октомври-декември месец до 18.000 денари, државата враќа назад 30 проценти или до 1.200 денари. Уште во првите два месеци како Влада ја покачивме минималната плата специфично во текстилната, кожарската и индустријата за облека на 12.000 денари ,а  беше 8.000 денари и тие граѓани навистина беа дискриминирани, рече Царовска.

- Advertisements -

Таа посочи дека со цел да се поддржи стопанството и растот на платите донесен е тој Закон.

-Со него ги охрабруваме компаниите да се обратат до државата и да ги искористат тие средства од Буџетот проектирани да ги поддржат работодавачите од една страна да имаат продуктивни и квалитетни работници, од друга страна да се превенира урамниловката од која се плашеше бизнисот и од трета страна да има повеќе луѓе кои со растот на платите ќе секаат да влезат и да работат во текстилната индустрија, додаде Царовска.

Поврзани новости