Тројца Сиријци се уапсени, планирале напади во Германија и Данска

by Фокус 21:00
21:00

Клаус Тевас, портпарол на федералното обвинителство во градот Наумбург, изјавил дека е издаден налог за апсење на три лица на возраст од 33, 36 и 40 години, поради сомнение дека подготвуваат сериозен чин на нсилство.

Како што се наведува, тие купиле седум килограми хемикалија во јануари, од која може да се направи експлозивна направа.

- Advertisements -

За време на претресот на становите на осомничените во градот Десау-Рослау, помеѓу Наумбург и Берлин, биле пронајдени 10 килограми барут и фитил.

Двајца се уапсени во Данска, каде се пронајдени повеќе хемикалии, а третиот е уапсен во околината на Франкфурт.

Поврзани новости