Тринаесет години од загинувањето на македонските резервисти кај Карпалак

by Фокус 09:20
09:20

Точно пред 13 години на овој ден, во 9.30 часот, десет припадници на безбедносните сили на Република Македонија беа убиени, а тројца повредени во нападот што припадниците на ОНА го извршија врз воениот конвој кај местото Карпалак на автопатот Скопје – Тетово.

Конвојот бил нападнат од заседа за време на конфликтот во 2001 година.

- Advertisements -

Во нападот животот го загубија Нане Наумовски, Сашо Китаноски, Бранко Секулоски, Горан Миноски, Марко Деспотоски, Ердован Шабаноски, Љубе Грујоски, Дарко Велјаноски, Пеце Секулоски и Веби Рушидоски, сите од резервниот состав на АРМ од гарнизонот Прилеп.

Делегација од Министерството за одбрана и Армијата на Македонија составена од министерот Зоран Јолевски и началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески, ќе положи венци со свежо цвеќе пред спомен-плочата во месноста Карпалак.

Пo истиот повод, делегација на Владата предводена од Владимир Пешевски, заменик претседател на Владата задолжен за економски прашања, а во чиј состав се и Спиро Ристовски, заменик министер за образование и наука и Драган Недељковиќ, заменик министер за култура, ќе положи свежо цвеќе на месноста Карпалак.

Поврзани новости