Три години од „црниот понеделник“

by Фокус 11:01
11:01

Денес навршуваат три години од таканаречениот „црн понеделник“, кога опозициските пратеници и новинарите насилно беа отстранети од собраниската сала, за пратениците од владејачкото мнозинство да го изгласаат буџетот за 2013 година.

 

Додека пратениците од противничките табори водеа битка во парламентарната зграда, и надвор се собраа поддржувачи на двете страни, но сепак меѓу нив не дојде до физички судир, иако атмосферата беше доста тензична.

- Advertisements -

Сето тоа резултираше со политичка криза која заврши со учество на сите политички партии на локалните избори што следуваа, но по изборите се формираше Анкетна комисија чии претставници потврдија дека на овој ден бил прекршен Уставот.

Поврзани новости