Трет обид да почне судењето за набавката на 300 полициски возила, со што беше оштетен буџетот за 460 илјади евра

by Fokus 11:20
11:20

За денеска на пладне во Кривичниот суд е закажано ново рочиште за случајот „Триста“. Ова е трет обид да почне судењето за овој предмет, во кој е обвинет поранешниот помошник министер за внатрешни работи, Ѓоко Поповски.

Претходните две рочишта беа одложени бидејќи Поповски преку своите адвокати достави медицинска документација дека има отворено боледување.

- Advertisements -

Тој се сомничи за злоупотреба на службената положба за набавка на 300 полициски возила, со што го оштетил буџетот за 453.570 евра.

Поврзани новости