Транспортер: Четворица осомничени на распит во Кривичен суд

by Фокус

Четворица осомничени во случајот „Транспортер“ во моментов се на распит во Кривичниот суд во Скопје. По барање на СЈО судот треба да одлучи за мерка притвор за четворицата осомничени.

Во случајот „Транспортер“ главен осомничен е  градоначалникот на Битола, Владимир Талески, но за него СЈО бара конфискација на имотот, бидејќи е помилуван од претседателот.

Според обвинението од СЈО, станува збор за проневера на 360.000 евра, пари од државниот буџет за училиштен превоз во Битола каде Талески заедно со општинскиот претседател на Комисијата за јавни набавки и група превозници ги местеле тендерите за превоз на ученици со што општина Битола го плаќала најскапиот превоз во светот.

Вчера, судија во предистражна постапка определил мерка притвор за лице вработенo во општина Битола,

Поврзани новости