Транскрипт од бомбата која ќе биде доказ на суд: Како Мијалков и Тачи се договараа за гласањето во ДИК

by fokus 12:14
12:14

Апелациониот суд донесе одлука разговорот помеѓу поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков и лидерот на ДПА Мендух Тачи во кој се слуша како се договараат за гласање во ДИК, да биде доказ во судската постапка за случајот на СЈО „Титаник 2“.

Во продолжение е транскрипт од бомбата, која беше објавена во Универзалната сала, од тогашниот лидер на СДСМ, Зоран Заев:

- Advertisements -

Разговор помеѓу Мендух Тачи и Сашо Мијалков

СМ: Мендух…

MТ:Кажи

СМ:Шо праиш?

МТ: Еве тука седам со луѓе

СМ:Имам една хитна ургенција за тебе.

МТ: Да

СМ: Може ли да гласате за нас сега за Струмица? Да не…

МТ: У Комисија?

СМ: Да у ДИК.

МТ: Да може еве да се јавам одма

СМ: Ама треба тоа сега одма да се почне сеа за 5 минути ние одложуваме малце…

МТ:Одма одма…Одма, одма се јавувам за минута и ти кажувам.

СМ: Ајде ајде.

Разговор помеѓу Мендух Тачи и Бедредин Ибраими

МТ: Сега Струмица ви е на ред, така?

БИ: разговораме за тоа.

МТ: Ќе гласаш за овие…да се поништат?

БИ: …. за две минути…

МТ: Да гласаш да се поништат бидејќи се договоривме за Чаир.

Поврзани новости