(ТРАНСКРИПТ): Кој ги мести изборите во Македонија?

by fokus 12:28
12:28

На социјалните мрежи се појави следниот транскрипт од разговор помеѓу Бејли и Заев во кој разговараат двајцата за тоа како да ги наместат изборите. Го пренесуваме во целост.

——————-

- Advertisements -

ПРОЧИТАЈТЕ КАКО ЗАЕВ И БЕЈЛИ ГИ УКРАЛЕ ИЗБОРИТЕ! ВЕ МОЛАМ БРАЌА МАКЕДОНЦИ СПОДЕЛЕТЕ. САКААТ ДА ГИ УКРАДАТ ИЗБОРИТЕ И ДА ФЕДЕРАЛИЗИРААТ СО ШИПТАРИТЕ! ТРАНСКРИПТ ОД ПРЕСРЕТНАТ РАЗГОВОР:

ЗАЕВ: Слушај што те барав вчера.
БЕЈЛИ: Кажи.
ЗАЕВ: Овие што се, избирачкиот материјал е, четири најдовме такви списоци веќе, ќе ги дајме на тие што не изглегле да молиме од врата до врата.
БЕЈЛИ: Мхм.
ЗАЕВ: Другите се во црни вреќи. Е сега. Во вреќи се и ставени се во едно депо во Општина Центар. Имаме клуч од таму, ама…
БЕЈЛИ: Од избирачките списоци?
ЗАЕВ: Да.
БЕЈЛИ: Па нели го имаме избирачкиот список целиот комплет?
ЗАЕВ: Не не не. На тој што е гласано минатата недела. На тој што се потпишуваа.
БЕЈЛИ: Аха.
ЗАЕВ: За да знаеме кој излегол кој не излегол. За четири избирачки места го најдовме. Е сега за останатите, во црни вреќи е. Ги знаеш оние пластичните што се затвараат? Кога ќе го тргнеш само се затвара. Како, како наа патент. Пластично е, и со жиг е ставено.
БЕЈЛИ: Добро.
ЗАЕВ: Да појде некој, не знам сега дали имате такви луѓе, да го отворат да не се познае дека е отворено?
БЕЈЛИ: Е сега не знам треба да го видиме тој механизам. Мене не ми текнува каков механизмот е тој, ама ај…
ЗАЕВ: Абе знаеш како е, како пластично, долго е и само се стега како ортома.
БЕЈЛИ: А, како жица она.
ЗАЕВ: Ее така.
БЕЈЛИ: А,знам, едно у друго што влага и како жица.
ЗАЕВ: Така, е така. Да појди некој од твоиве…
БЕЈЛИ: Па да се стаи ново, што?
ЗАЕВ: Ама кај ќе најдеме такво исто?
БЕЈЛИ: А? Па ќе најдеме кој ги става тие?
ЗАЕВ: Оти печат има. ДИК.
БЕЈЛИ: Па од ДИК нека дадат нови и готово, што?
ЗАЕВ: Не, ама печат удираат.
БЕЈЛИ: А што ќе ни е тоа, да видиме кој не излегол?
ЗАЕВ: Да.
БЕЈЛИ: Па шо ќе напраиме со тоа?
ЗАЕВ: Епа на нив ќе одиме посета од врата до врата ќе ојме, ако се наши ќе ги притисниме
———————

ЕКСКЛУЗИВНО, еве ја и снимката од разговорот на местачите на изборите:

_____________________________________________________________________

НАПОМЕНА: Разговорот не е измислен, само имињата на соговорниците се променети за да се разобличи хипокризијата


Поврзани новости