Трамп со нови забрани за влез во САД

by fokus

Новоиот претседател на САД, Доналд Трамп денеска ја потпиша контроверзната одлука со која привремено им забрани влез на САД на луѓе од неколку муслимански земји.

Забрането е ново издавање визи за 90 дена за граѓаните на Иран, Сирија, Судан, Либија, Сомалија и Јемен.

За разлика од минатата наредба, во која забраната важеше и за Ирак, по отворените закани кон САД, овој пат оваа земја беше поштедена.

Првата одлука на Трамп за забраната за миграница, беше суспендирана од американскиот федерален суд. Новата наредба пак, се предвидува ревириданата наредба да стапи на сила на 16 март.

 

Поврзани новости