Трамп се премисли и потпиша указ за прекинување на практиката за разделување на деца мигранти од родители

by fokus 21:57
21:57

Американскиот претседател денеска потпиша указ со кој стави крај на практиката на разделување на деца-мигранти од нивните родители, кои нелегално влегле во САД.

– Не ми се допаѓа да гледам како се разделуваат семејствата, рече Трамп на церемонијата на потпишувањето на нормативниот акт. Во исто време, тој истакна дека здравата стража на јужната граница на САД со Мексико останува приоритет за него.

- Advertisements -

Американски медиуми коментираат дека указот на Трамп е спектакуларен пресврт, кој става крај на една практика, која доби бројни критики.

Претходно извор од владата најави дека Трамп ќе потпише нормативен акт уште денеска.

Поврзани новости