Трамп предлага да се фрлаат нуклеарки против ураганите

by fokus 09:57
09:57

Американскиот претседател Доналд Трамп предложил да се фрлаат нуклеарни бомби против ураганите пред да ги погодат Соединетите Американски Држави, пренесува американскиот веб-страница Аксиос.

Според Аксиос, на состанокот за ураганите, претседателот Трамп прашал дали е можно да се фрли атомска бомба кон ураганот за да се спречи тој да се формира над водата. Веб-страницата не соопштува кога се случила средбата.

- Advertisements -

Предлогот на Трамп не е нова работа. Првично тоа беше направено во 1950-тите години од страна на научник кој работел за претседателот Двајт Ајзенхауер.

Белата куќа не го коментираше текстот на Аксиос.

Поврзани новости