Трамп одби да се ракува со Меркел

by fokus

Американскиот претседател, Доналд Трамп, одби да се ракува со германската канцеларка Ангела Мекрел, на првата средба во Белата Куќа.

Трамп се ракувал со Меркел откако таа пристигнала во Белата куќа, но го игнорирал нејзиното барање за ракување додека седеле пред новинарите.

Откако новинарите го побарале тоа од нив, Меркел го прашува Трамп на англиски јазик: „Ќе си пружиме ли рака еден на друг“, а Трамп само го игнорирал прашањето.

Инаку, На средбата во Белата куќа, Трамп и Меркел ќе треба да ги надминат разликите по некои од најгорливите светски прашања, како што е одржливоста на НАТО, но и прашањето за трговијата.

Поврзани новости