Трамп: Бразил би можел да стане членка на НАТО

by fokus 22:51
22:51

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека го смета Бразил за главен сојузник на САД надвор од НАТО, па затоа оваа јужноамериканска држава дури би можела да стане и членка на Алијансата.

Како што јави ДПА, Трамп ваквата изјава ја даде по средбата во Белата куќа со бразилскиот претседател Жаир Болсонаро.

- Advertisements -

Трамп нагласи дека на средбата станало збор за зајакнување на трговските односи меѓу САД и Бразил, како и за евентуално лансирање на вселенски летала од бразилска територија.

Американскиот претседател, исто така, ги поддржа амбициите на Бразил за зачленување во Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), во која членуваат 36 развиени земји од Европа, Северна Америка и Азија, како и јужноамериканската држава Чиле.

Поврзани новости