Товарен воз удри во автомобил кај Градско, едно лице загина

by fokus 16:55
16:55

Едно лице загина и четворица се повредени во сообраќајна несреќа што се случи попладнево меѓу патничко моторно возило и товарен воз на обележан премин меѓу железничката станица Згрополци и Градско.

Од Службата за Итна медицинска помош при Здравствениот дом Велес за МИА информираа дека е починато 24-годишно момче, а една жена со потешки повреди е пренесена на клиниките во Скопје. Останатите тројца се згрижени во Велешката болница. 

Несреќата се случила во 12:10 часот кога возилото марка „форд галакси“ со велешки таблички без да ја почитува сигнализацијата навлегло на пругата. 

- Advertising -

– На патниот правец обезбеден со звучни и светлосни сигнали кои биле исправни, патничко моторно возило без да ја почитува сигнализацијата, навлегло во профилот на пругата и било удрено од товарен воз на патен правец кај селото Ногаевци, Градско, велат од Македонски железници – Транспорт за МИА. 

Од МВР информираат дека железничкиот сообраќај на тој дел од пругата е во прекин се до завршување на увидот.

Поврзани новости