Томас Фридман: Нетанјаху е најлошиот лидер во еврејската историја

by Fokus

Американскиот новинар и колумнист Томас Фридман изјави дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ќе остане запаметен како најлошиот лидер во еврејската историја.

„Ќе бидам искрен, мислам дека ова е најлошата влада што Израел ја видел. Верувам дека Нетанјаху ќе влезе во историјата како најлошиот лидер во еврејската историја, а не само во историјата на Израел“, рече тој во интервју за израелскиот весник „Хаарец“.

„Не би дозволил оваа израелска влада да биде келнер на забавата за полнолетство на мојот внук. Тие се навистина неспособни“, додаде тој, мислејќи на неуспехот на владата на Нетанјаху да управува со војната во Газа.

Фридман го критикуваше одбивањето на владата да направи каков било план за утрото по војната.

Тој смета дека ако Израел влезе во партнерство со палестинската управа за формирање две држави за два народа, тој би можел да реши три негови актуелни проблеми: промена на наративот, промена на опциите во Газа и зајакнување на регионалниот сојуз со своите арапски сојузници.

Фридман, колумнист за американскиот весник „Њујорк тајмс“, ја опиша израелската војна во Газа како „вистинска Втора светска војна“.

„Кога избувна војната во Украина, реков: Ова е всушност Првата светска војна. Војната што ја нарекуваме „Прва светска војна“ не беше светска војна“.

Фридман додаде дека војната во Украина е Првата светска војна бидејќи луѓето можеле да ја следат на своите паметни телефони, можеле да го кажат своето мислење за тоа, а влијанието врз земјоделството било моментално. Имаше влијание и на цените на храната, а тоа беше вистинска светска војна.

Тој продолжи: „Тврдам дека војната на Израел во Газа е всушност Втора светска војна“. Сите на светот имаат мислење за него, го следат и се погодени од него. Остава свој белег на училниците насекаде“.

Фридман не се согласува дека израелските злосторства во Газа може да се окарактеризираат како геноцид.

„Мислам дека е страшно, мислам дека е погрешно. Не мислам дека тоа е геноцид. Но, мислам дека тоа е страшна војна во која беа убиени многу голем број цивили, но не верувам дека тоа беше намерно“, рече тој.

Тој смета дека случајот на Јужна Африка против Израел пред Меѓународниот суд на правдата е јасен показател дека Израел ја започна војната без никаква политичка визија или стратешки планови за иднината, со што се изложи на обвинувања за геноцид.

Фридман го заврши интервјуто со две остри предупредувања. Првито им го упати на Американците, велејќи: „Не избирајте го (поранешниот американски претседател Доналд) Трамп“, а второто на Израелците: „Гласајте за соборување на Нетанјаху и неговата коалициска влада“.

Фридман рече: „Ако Нетанјаху ја преживее оваа војна и Трамп биде реизбран, верувам дека светот што сакам да им го оставам на моите нови внуци повеќе нема да постои

Поврзани новости