Тлото на Албанија не мирува: Повторно почувствуван земјотрес

by fokus 11:05
11:05

Тлото во Албанија не мирува, утрово од седум до девет часот регистрирани се пет потреси.

Потрес со јачина од 4,3 степени според Рихтер е регистриран во  8:26 часот со епицентар на 16 километри северозападно од Вора односно 25 километри северозападно од Тирана.

Претходно нешто пред осум часот регистран е земјотрес со јачина од 3,2 степена. Останатите три се со послаба јачина.

- Advertising -

Од утрото на 26 ноември,кога беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтер, до денес наутро регистрани се 1.376 потреси.

Освен огромната матерјална штета,разорнот земјотрес однесе и 51 жртва, над две илјади се повредени, од кои неколку сеуште се во тешка здравствена состојба.

Поврзани новости