Тинејџерка загина по напад од ајкула во Австралија

by Фокус

Тинејџерка им подлегна на повредите откако беше нападната најверојатно од ајкула во близина на западно австралискиот град Перт, соопшти полицијата во саботата.

Шеснаесет годишното девојче беше извлечена од водата со тешки повреди.

-Медицинскиот персонал и пружил медицинска помош на местото на настанот, но таа починала – изјави полицискиот вршител на должноста инспектор Пол Робинсон.

Тој рече дека жртвата била со нејзините пријатели на џет скии.

-Веројатно во близина се видело дека пливаат делфини и младата женка скокнала во водата за да плива во близина на делфините – додаде тој.

Градот Перт се наоѓа брегот на Индиски Океан, како и на реката Свон.

Поврзани новости