Тинејџери од Бугарија групно силувале 13-годишно девојче во Германија

by fokus 11:50
11:50

Во германски суд денеска почнува предметот против осуммина тинејџери, обвинети за групно силување на 13-годишно девојче во југозападниот град Фелберт.

Момчињата, на возраст од 14 до 17 години се обвинети дека го пресретнале девојчето, кое се враќало од базен, ја одвеле во шума и ја силувале додека не ги прекинала жена, која случајно минувала.

- Advertisements -

Момчињата се од бугарско потекло, но само шест од нив ќе се појават денеска пред суд. По извршувањето на делото, двајца од нив избегале во Бугарија, но таму биле уапсени и ним ќе им се суди одделно.

Обвинителството тврди дека против момчињата има убедливи докази, вклучувајќи и видео-запис од делото, кој го снимал едниот од нив. Исто така, има ДНК примероци земени од жртвата и сведочење на жената која го прекинала силувањето.

Поврзани новости