Теута Арифи: Јазикот не беше проблем во преговорите со ВМРО – ДПМНЕ

by fokus 16:27
16:27

Потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи во интервју за емисијатa 360 степани  на Алсат-М, изјави дека од ВМРО-ДПМНЕ го прифатиле предлог законот за албанскиот јазик, но дека договор не бил постигнат по прашањето за реформите во судството.

Според Арифи, тоа е главната причина за раскинување на долгогодишната коалиција помеѓу овие две партии.

- Advertisements -

„Прашањето на јазикот не беше проблем на непостигнување на договор за коалицирање со ВМРО, исто како што немаше проблем за да се постигне договор и за да се надминат со СДСМ. Мислам дека проблем беа други прашања кои се поврзани со реформите во земјата и реформите во правото“, изјави Арифи.

ДУИ на маса постави четири точки за кои не се преговара, прашањето на албанскиот јазик, прашањето за СЈО, и интеграции во ЕУ и НАТО.

Таа смета дека ДУИ како една сериозна партија, според бројот на пратеници кои ги има, треба да преземе одговорност за реформите и евроатлантските процеси.

Поврзани новости