Тетово и Скопје повторно најзагадени градови

by Фокус 11:09
11:09

Тетово и Скопје повторно се на врвот најзагадени градови, а тоа изутринава го покажаа и мерните станици.

Во Тетово концентрацијата на ПМ10- честичките е 386 микрограми на метар кубен, додека во Скопје, највисоки концентрации има во Центар од 332 микрограми, Гази Баба 310, кај Ректорат 279, Лисиче 264, Карпош 252 и во Миладиновци 96.

- Advertisements -

Вчера се оддржа масовен протест против загадувањето пред Влада на кој излегоа граѓани за да го искажат својот револт.

Поврзани новости