Тетовка обвинета за продажба на хероин и психотропни супстанции во Скопје

by fokus 11:14
11:14
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против жителка на Тетово која престојувла под кирија во Скопје, за сторено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.
„Обвинетата тетовка во домот во кој што времено престојувала во Скопје, неовластено заради продажба држела наркотична дрога хероин со вкупна нето маса од 31,62 грама, како и психотропни супстанции – половина таблета метилен-диоксиметамфетамин и 0,67 грама псилоцин. Наркотичните средства биле пронајдени при претресот на домот во кој престојувала обвинетата на 24.01.2019 година. Со оглед на тоа што се уште постојат причините поради кои на сега обвинетата и беше определена мерка притвор од страна на судијата на претходна постапка, надлежниот јавен обвинител до Судот достави и предлог за продолжување на притворот“, велат од Обвинителство.

Поврзани новости