Тешки борби на истокот на Украина

by Фокус

Украинските војници се под обновени руски напади во источните региони на Доњецк и Луганск во изминатите 24 часа. Украинската војска предупредува дека во тек е масивна руска офанзива.

„Непријателот продолжува со офанзивните операции во областите Лиман, Бахмут, Авдијивка и Новопавливка, на Доњецк, претрпувајќи големи загуби“, се вели во својот извештај на Генералштабот на украинската војска.

Битките се водат со месеци за градот Бахмут, каде брановите руски напаѓачи вршат зголемен притисок врз украинските сили. Во Бахмут се водат улични борби, со борби од зграда до зграда на периферијата на градот.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на 3 февруари рече дека украинските сили ќе ја продолжат својата борба да го задржат Бахмут.

-Никој нема да го даде Бахмут. Ќе се бориме онолку долго колку што можеме. Го сметаме Бахмут за наша тврдина –  рече Зеленски на состанокот со лидерите на Европската унија, каде разговараа за желбата на Киев да се приклучи на блокот и дополнителниот пакет санкции.

Поврзани новости