Тензично пред зградата на Груевски

by fokus 21:03
21:03

Протестот на Шарената револуција се пресели пред домот на експремиерот Никола Груевски.

Како што толпата се движеше кон неговата зграда, полицијата брзаше да се распореди и да стигне на местото пред демонстрантите.

Протестот засега е мирен, иако атмосферата е тензична. Граѓаните удираат по лимовите кои се поставени на улицата каде се гради нова зграда, скандирајќи „Шутка не ти бега Никола”.

Инаку, оваа маршута не беше планирана, а следува откако претходно полицијата ги запре шоферите на комбето на Шарената револуција.

Поврзани новости