Тензично на македонско-грчката граница, Грција со солзавец кон мигрантите

by fokus 19:40
19:40

Нови судири на јужната граница помеѓу мигрантите и полицијата. Во обид да го продолжат патот кон европските земји, мигрантите и бегалците се судриле со грчката грчката полиција во привремениот камп Диавата во близина на Солун. Грчките новински агенции јавуваат дека ситуацијата била тензична, а дека полицијата употребила солзавец. Ваквиот одговор на полицијата, според Ројтерс настапил откако дел од лицата во кампот почнале да фрлаат камења и шишиња кон полицискиот кордон во обид да ја прејдат македонско – грчката граница.

Во меѓувреме македонските власти уверуваат дека земјава е подготвена да се соочи и со поголем притисок од мигрантите. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска изјави дека будно се следи состојбата на јужната граница.

- Advertisements -

Тензиите почна во текот на вчерашниот ден кога исто дојде до судир со грчката полиција во близина на Солун. Мигрантите и бегалците да по лажната информација дека балканската рута повторно се активира, се обидоа да ја преминат македонско- грчката граница. Рутата е затворена веќе подолг период, сепак до земјите од Европа, мигрантите стигнуваа преку алтернативни патишта. Албанија – Црна Гора – Босна и Херцеговина или Албанија – Италија и понатаму во земјите од западна Европа.

Во меѓувреме и соседна Бугарија ги подигна мерките на безбедност. По вчерашните судири, бугарските власти, денеска испратиле дополнителна опрема на границата, вклучувајќи термални камери, ноќни визири, опрема за видео мониторинг и мобилни патроли со цел да можат брзо да ги пресретнат обидите за нелегални премини на границата.

Поврзани новости