Телото на планинарот Петков донесено во Гевгелија

by Fokus 17:27
17:27

Телото на починатиот доктор Георге Петков по дест дена од неговата смрт на Хималаите, денеска беше донесено во Гевгелија, јави дописникот на МИА. Петков почина на 20 мај во обид да го искачи највисокиот врв во светот Монт Еверест, како член на меѓународната експедиција „Еверест 2018“.

Според информацијата од директорот на Гевгелиската општа болница, доктор Митко Крџев, утре во 12 часот ќе биде одржана комеморативна седница во болницата, а погребот по желба на најблиските ќе се изврши утре попладне во 16 часот на гробиштата во неговото родно Стојаково.

- Advertisements -

Поврзани новости