Таткото на Боки 13: Му останаа 10 проценти од желудникот, трпи тортура!

by Fokus

Македонскиот шоумен – Бојан Јовановски, попознат како Боки 13, беше уапсен во акцијата „Рекет“, а потоа осуден бидејќи наводно уценувал одредени моќни и влијателни луѓе во Македонија и од нив барал огромни суми пари.

Тој е осуден на девет години затвор во Скопје бидејќи функцијата ја користел за измама и перење пари.

Во целата афера е вмешан и Миле Јовановски, таткото на Боки 13, кој ја издржуваше казната во домашен притвор.

Српски „Блиц“ беше во домот на Јовановски, а Миле за првпат пред камерите проговори за својот син кој моментно е во затвор.

– Ми недостига Боки. Неговото здравје не е добро, има речиси десет проценти од стомакот, а има и други здравствени проблеми. Оваа влада го третира како да е најголемиот терорист во историјата. Катастрофа, тоа е страшно мачење. Тој нема услови таму. Треба да јаде по малку 8, 9 пати на ден. Тој бара да се одмори од казната, но тоа не му го даваат за да се опорави малку. Тој е инвалид на кој му треба помош – изјави Миле за „Блиц“, а потоа додаде:

– Жена ми оди на посета. Боки е жив оган. Тој го прави она што никој не го знае и не може. Боки е осуден за пропаганда. Некој го искористил. Тој е во затвор, а другите се кријат. Смешно е, знаат сите граѓани. Марина додека беше жива доаѓаше и Фута. Кога дојде до тоа спектакуларно апсење, многу луѓе го напуштија. Немале докази, а го осудиле. Се е направено со дослух на властите кои и денеска се на функција – вели Миле Јовановски.

Таткото на Боки 13 на крајот од интервјуто се расплакал и им порачал на луѓето кои се уште го сакаат и поддржуваат неговиот син, дека Бојан ќе се врати од затвор како нов човек.

– Ја отвори таа телевизија, работеше беспрекорно. Тој сè уште ја сака музиката до ден-денес. Уште како дете почна да диригира. Се гледаше дека беше шоумен, имаше 10, 11 години. На 13 години ја донесе Руслана. Соседите го поздравуваат, сите го фалат, го охрабруваат да издржи. На луѓето кои го сакаат би им рекол `очекувајте го новиот Бојан`.

Поврзани новости