Таравари: Можна е коалиција со сите освен со ДУИ

by Фокус 23:05
23:05

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, на ТВ 21 изјави дека можна е коалиција со сите партии на локалните избори освен со ДУИ.

– Нема теорија да ја раскинеме коалицијата со Алтернатива. Гледаме опции и за други коалиции. Можно е да има коалиција со сите партии, со СДСМ, со ВМРО-ДПМНЕ, само со ДУИ не. Сметам дека нашата коалиција со Алтернатива е силна. За локалните избори ќе ги прегледаме сите опции, но дефинитивно со ДУИ нема коалиција – дециден е Таравари.

- Advertisements -

Тој порача дека наведувањето на етничка припадност во личните карти има целосна поддршка од неговата партија.

Поврзани новости