Таравари: Мицкоски јавно се извини за 27 април, тоа е голема порака

by Фокус 22:44
22:44

Арбен Таравари, генерален секретар на Алијанса за Албанците, вечерва на ТВ21 рече дека можно е да има коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Алтернатива. Како што рече тој, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, јавно се извинил за 27 април.

-Тоа е голема порака – рече Таравари.

- Advertisements -

Тој додаде дека Мицкоски бил подготвен да се тргне делот во Законот за јазици каде Албанците се напишани како етничка заедница со 20 отсто од населението.

-Тоа, би било прецизно напишано како Албанци, наместо 20 отсто – истакна тој.

Поврзани новости