Талибанците бараат меѓународна помош по разорниот земјотрес

by fokus 08:43
08:43

Талибанците во Авганистан апелираа за меѓународна поддршка, бидејќи земјата се справува со последиците од разорниот земјотрес со јачина од 6,1 степени.

Повеќе од 1.000 луѓе се загинаа, а најмалку 1.500 се повредени. Непознати бројки се закопани во урнатините на разурнатите, честопати изградени домови од кал.

Југоисточната провинција Пактика е најтешко погодена, а ОН се обидуваат да обезбедат итно засолниште и помош во храна.

Спасувачките напори се отежнати поради силниот дожд и недостатокот на ресурси.

Најсмртоносниот земјотрес што ја погоди земјата во последните две децении е голем предизвик за талибанците, исламистичкото движење кое ја врати власта минатата година по падот на владата поддржана од Западот.

Земјотресот се случи на околу 44 километри од градот Хост, а потресите беа почувствувани дури до Пакистан и Индија.

Авганистан се наоѓа во средина на хуманитарна и економска криза, а Абдул Кахар Балки, висок талибански функционер, рече дека владата „финансиски не може да им помогне на луѓето до степен до кој е потребно“.

Агенциите за помош, соседните земји и светските сили помагаа, рече тој, но додаде: „Помошта треба да се зголеми во многу голема мера бидејќи ова е разорен земјотрес што не бил доживеан со децении“.

Шефот на Обединетите нации, Антонио Гутереш рече дека агенцијата „целосно се мобилизирала“ поради катастрофата. Здравствени тимови, медицински материјали, храна и засолништа за итни случаи беа на пат кон зоната на земјотресот, соопштија претставници на ОН.

Поврзани новости