Талески на обвинителна клупа за проневера на 360.000 евра за прeвоз на ученици

by Fokus 09:17
09:17

Владимир Талески денеска за првпат треба да седне на обвинителна клупа за случајот на СЈО Транспортер, за злоупотреби на превоз со ученици.

Градоначалникот, заедно со уште 22 лица, се сомничат дека преку коруптивни тендери со школскиот превоз проневериле 360.000 евра народни пари.

- Advertising -

Во предметот освен градоначалникот Талески осомничени се вработени во општината, директори на училишта од Битола и газди на фирми. Битолскиот градоначалник во текот на истрагата помина три месеци во куќен притвор, па со жалба до Апелацијата излезе на слобода.

Поврзани новости