Тајван ги крена борбените авиони, позната е причината

by Fokus 18:18
18:18

Поради продирањето на кинески авиони во зоната за противвоздушна одбрана, Тајван ги крена своите борбени авиони, соопшти тајванското Министерство за одбрана.

Тајван, за кој Кина смета дека е нејзина територија, рече дека испратил авиони и распоредил ракетни системи за да ги „следат кинеските активности“ во својата идентификациска зона за противвоздушна одбрана.

Одлуката следуваше откако 27 кинески воени авиони се приближија до тајванскиот воздушен простор.

Поврзани новости