Тајната соба на Димитриев во Владата се уште мистерија

by fokus 12:21
12:21

Во Владата на Република Македонија постои тајна соба во кабинетот на поранешниот премиер Емил Димитриев, која е мистерија за актуелната власт и пет месеци по падот на претходниот владин состав на чело со ВМРО-ДПМНЕ, пишува СДК. Актуелната власт на СДСМ ги добила клучевите од сите кабинети и канцеларии од зградата која беше реновирана, но без објаснување за функцијата на некои простории.

Димитриев беше избран за технички премиер за спроведување избори на 18 јануари, 2016, а остана на функцијата до 31 мај годинава. Тој не го користеше премиерскиот кабинет, во кој претходно седеше Никола Груевски, туку друга просторија во Владата.

САКАМДАКАЖАМ.МК доби ексклузивна можност да влезе и да ја фотографира тајната просторија.

- Advertising -

Мермерните скали покриени со црвен дебел килим, десно од главниот влез од Владата на Република Македонија, водат до широк простор на првиот спрат. По повторно свртување десно, стигнавме до канцелариите и кабинетите во шестата кула во Владата, од вкупно седумте.

Поврзани новости