Тахир Хани ќе биде заменик-секретар на владата

by Фокус 19:26
19:26

Тахир Хани, кој на неодамнешниот конгрес на ДУИ беше избран за секретар за спроведување на партиските политики, ќе биде и заменик-секретар на владата, за подобро да го следи спроведување на програмите и политиките, објави телевизијата Алсат-М.

Инаку, партијата се уште не пресекла околу кадровски решенија за заменици-министри, државни секретари, директори и за останатите преку 100 фунцкции во пониските ешалони.

- Advertisements -

Досега, „интегративците“ ги избраа Муса Џафери и Фатмир Бесими за вицепремиери за спроведување на Рамковниот договор, односно за евроинтеграции, Абдулаќим Адеми за министер за образование, Аднан Јашари за министер за правда…

Поврзани новости