Тачи останува лидер на ДПА

by fokus 21:13
21:13

Мендух Тачи останува на лидерската позиција на ДПА, до локалните избори, одлучи денеска собранието на партијата.

Членовите на централното собрание на Демократската партија на Албанците денеска едногласно одлучија Мендух Тачи да остане на чело на партијата до локалните избори што треба се одржат годинава.

Тачи изјави дека не ја признава платформата на албанските партии и ја нарече славјанско-руска платформа.

По изборите на 11 декември ДПА освои само две пратенички места, по што Тачи поднесе оставка.

Поврзани новости