Тачи објави збирка од СМС-пораки

by Фокус 11:13
11:13

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи вчера ја промовираше првата збирка од СМС-пораки во скопскиот ресторан Сушико бар. Местото го одбра бидејќи станува збор за еден нов вид на поетски израз кој поради кусата содржина најмногу потсетува на јапонското хаику.

– Моја муза беше Зоки Заев кој ми прати топла порака од карневалот, кога беше маскиран во самурај. Тоа беше знак! Се сеќавте дека не додржав и ја објавив таа комуникација. Некој собира салфетки, друг значки а моја пасија се СМС-пораките – изјави Тачи сркајќи од зелениот чај.

- Advertisements -

Ако порано овој харизматичен партиски лидер го викаа војвода, во поново време се почесто може да се чуе дека му се обраќаат како на Цепенков на 21. век – но Мендух е скромен и сака да го викаат само Хитачи. Од неодамна ја пререгистрира партијата во невладина организација и ДПА сега значи Друштво на поети Албанци.

– Успеав поразите и понижувањата на политички план да ги капитализирам во поезијата. Сфатив зошто сме најјаки во Струга, ние од ДПА сме родени за поезија, за Струшките вечери – заклучи Тачи.

Рецензентот на збирката, поранешниот директор на скопската библиотека Филип Петровски на промоцијата изјави дека Тачи е новата ѕвезда на поетското небо.

– И јас направив премин, ама трансформацијата на Тачи е таа што остане запишана во аналите на македонската историја – изјави Петровски.

Спонзор на изданието е скопската фирма со швајцарски капитал „Ексико“ чиј непознат сопственик дури од Лугано го препознал талентот на Тачи.

Поврзани новости