СЗО со ново предупредување, Омикрон потврдена во 38 земји

by Fokus 11:17
11:17

Омикрон мутацијата на коронавирус е откриена во најмалку 38 земји во светот, но се уште не е пријавен ниту еден смртен случај, соопшти Светската здравствена организација.

СЗО предупредува дека би можеле да поминат повеќе недели додека да се утврди колку оваа мутација е заразна, дали предизвикува тешка форма на болеста и колку се ефикасни третманите и вакцините против овој сој, пренесува „Гардијан“.

Во Австралија се регистрирани 13 случаи, а има сомнежи дека заболени со оваа мутација има и во Квинсленд.

Петнаесет случаи на омикрон мутацијата се регистрирани во Канада.

Прв случај на омикрон потврден е и во Грција.

Поврзани новости