СЗО прогласи вонредна состојба на глобално ниво поради коронавирусот

by fokus 22:03
22:03

Светската здравствена организација денеска прогласи вонредна состојба на глобално ниво, откако бројот на случаи на заболени со новиот коронавирус се зголеми за повеќе од десет пати во една недела.

СЗО соопшти дека глобалната итна ситуација претставува „вонреден случај“, што значи дека претставува ризик за другите земји и оти е неопходен координиран меѓународен одговор.

- Advertising -
"

Одлуката исто така на земјите им наметнува построги критериуми во пријавување на случаи на заразата.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гребрејесус ја објави одлуката по состанокот со Одборот за итни случаи на СЗО, независен панел на експерти, по се поголемиот број докази за ширење на вирусот во 18 земји.

– Главната причина за оваа прогласување не е она што се случува во Кина, туку во другите земји, рече Гебрејесус на прес-конференција во Жeнева.

Поврзани новости