СЗО: Мерките за корона вирусот да останат на сила, вирусот не е ослабнат

by fokus 21:41
21:41

Нема докази дека корона вирусот се сменил, ниту кога станува збор за формата на пренесување, ниту кога е во прашање сериозноста на болеста што ја предизвикува, предупреди денеска епидемиолог на Светската здравствена организација Марија Ван Кирков.

– Во однос на пренесувањето, нема промена, во смисла на тежина на болеста, нема промена, рече Кирков на прес-конференција.

- Advertising -

Таа истакна дека е важно мерките за намалување и сузбивање на трансмисијата на вирусот да останат во сила.

Поврзани новости